UPS dynamiczne

Dynamiczny UPS  serii UBT firmy Piller nie jest typowym zasilaczem UPS. Zamiast stosowania klasycznych baterii akumulatorowych, które w przypadku zasilaczy UPS dużej mocy zajmują dużo miejsca i są kosztowne, w rozwiązaniu dynamicznym UPS serii  UBT energia może być gromadzona w kole zamachowym i przekazywana przez prądnicę „UNIBLOCK” do newralgicznych odbiorników. Koło zamachowe umieszczone w pozycji pionowej wraz z prądnicą zabudowane jest wraz z przetwornicą AC/AC  w jednej obudowie i zajmuje bardzo mało miejsca. Czas pracy autonomicznej wynosi od. 20 do 60 sekund co w zupełności wystarczy na automatyczne przełączenie zasilania z uszkodzonej linii na rezerwową lub na pracę z agregatu prądotwórczego.  Dynamiczny UPS UBT charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami elektrycznymi i zapewnia zasilanym odbiornikom energię elektryczną z zachowaniem sinusoidalnego kształtu napięcia nawet przy urządzeniach o nieliniowej charakterystyce. Dzieje się to bez względu na to, czy system jest aktualnie zasilany z sieci zawodowej, czy też z dynamicznego zasobnika – koła zamachowego.

Nie bez znaczenia pozostaje współpraca urządzenia z siecią zawodową, po stronie wejściowej bez dodatkowych filtrów zasilacz dynamiczny charakteryzuje się współczynnikiem mocy wejściowej >0.99 oraz wyższymi harmonicznymi w prądzie wejściowym, nie większymi niż 2% (THDi). Poziom zakłóceń RFI zgodny z klasą A normy EN50091-2 oraz IEC62040-2 klasa C2. Nieprzerwana praca podczas zwarcia od strony sieci (prąd zwarcia ograniczany przez dławik, aż do odłączenia) i sprawność systemu >96% sprawiają, że urządzenie jest idealne do zasilania odbiorników w zakresie mocy od 400 do 1 670 kVA.

Z uwagi na brak baterii układ ten pozbawiony jest problemów związanych z zachowaniem stałej temperatury otoczenia, która wpływa na żywotność klasycznych akumulatorów. Dla zwolenników standardowego rozwiązania istnieje możliwość podłączenia bloków baterii klasycznej zamiast koła zamachowego.
Wówczas, gdy odbiorniki wymagają dłuższego czasu podtrzymania proponujemy rozwiązania z dynamicznym UPS-em serii UBTD firmy Piller, który jest uzupełniony o silnik diesla. Jednostka UBTD składa się z następujących podzespołów:

– silnik diesla
– sprzęgło elektromechaniczne
– prądnica z dwoma niezależnymi uzwojeniami (UNIBLOCK) pozwalająca na dwukierunkowy przepływ energii pomiędzy siecią, a magazynem energii. Równocześnie pełni funkcję typowej prądnicy jak w klasycznym zespole prądotwórczym:
– magazyn energii (koło zamachowe)
– dzienny zbiornik paliwa
– układ bypassu, SZR i dławików

Podczas normalnej pracy z sieci zawodowej energia dostarczana jest przez dławik sprzęgający do odbiorników, a także przez uzwojenia prądnicy UNIBLOCK na potrzeby własne systemu.  W trakcie zaniku napięcia w sieci zawodowej następuje zmiana przepływu energii z koła zamachowego do prądnicy i następnie do zasilanych odbiorników.  Działanie to odbywa się bezprzerwowo, koło zamachowe w zależności od aktualnego obciążenia może przekazywać energię przez minimum 9,5 sekund dla pełnej mocy. Jeżeli obciążenie jest mniejsze praca koła zamachowego może się wydłużyć. Zależnie od obciążenia, czas startu silnika diesla jest odpowiednio opóźniany i nie następuje w tym samy czasie co przerwa w energii elektrycznej. Funkcja opóźnionego startu eliminuje fałszywe rozruchy przyczyniając się do zmniejszenia zużycia silnika, redukcji emisji spalin i zużycia paliwa. Minimalna przerwa po której następuje start agregatu wynosi 4 sekundy, większość przerw w energii elektrycznej jest krótkotrwała i polega na przełączeniu zasilania linii zasilających. Po rozruchu silnika diesla i ustabilizowaniu jego pracy poprzez sprzęgło zabudowane pomiędzy silnikiem a prądnicą następuje przekazanie energii mechanicznej do prądnicy. Energia elektryczna dostarczana odbiornikom wytwarzana jest przez silnik diesla i prądnicę. Niemal natychmiast ulega zmianie kierunek przepływu prądu do koła zamachowego, które jest ładowane. Czas ponownego naładowania koła zamachowego wynosi 10 sekund dla każdej 1 sekundy podtrzymania, czyli ok 95 sekund.

Z agregatu możemy jednocześnie zasilić urządzenie o mniejszym znaczeniu (kategoria II – dopuszczające krótkotrwałą przerwę), tak jak w  przypadku tradycyjnego agregatu. Do tych urządzeń można zaliczyć oświetlenie, klimatyzację oraz inne odbiorniki, które nie wymagają bezprzerwowego zasilania. Podczas zaniku napięcia i po wystartowaniu agregatu, druga część uzwojenia znajdującego się w prądnicy zasila poprzez układ SZR (samoczynne załączenie rezerwy) mniej krytyczne odbiorniki.

Jednostki UBTD+ przeznaczone są do zasilania odbiorników od 450 kVA do 50 MW.